Podsumowanie Roku 2022

 

Za nami niezapomniany, jubileuszowy rok!

Czterdzieste urodziny uczciliśmy w akompaniamencie szerokiej gamy wydarzeń. To dzięki tym doświadczeniom stale rozwijamy się jako firma i z pewnością siebie obieramy kurs na przyszłość.

 

Kierunek Rozwoju

Rok 2022 rozpoczęliśmy od styczniowych seminariów o tematyce systemów okrętowych. Była to doskonała okazja, żeby usłyszeć opinie z pierwszej ręki na temat dostarczanego przez nas Systemu Zarządzania Walką SCOT. Pozwoliło nam to przyjąć perspektywę użytkownika oraz wyznaczyć obszary wymagające dalszego doskonalenia. Dzięki temu zrozumieliśmy, gdzie jesteśmy i gdzie chcemy dotrzeć.

 

 

ORP „Albatros” i ORP „Mewa”

Nasz zespół spędził setki godzin na morzu przygotowując systemy okrętowe do prób zdawczo-odbiorczych.  Do ich zadań należało między innymi sensorów i efektorów okrętu z Systemem Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki. Zadanie zakończone zostało sukcesem, którego zwieńczeniem było podniesienie Bandery Wojennej na ORP „Albatros” oraz już niebawem na ORP „Mewa”. Nasze systemy zostały docenione przez użytkownika, co zaowocowało otrzymaniem zlecenia na ich integrację na kolejnych trzech jednostkach.

 

 

Najważniejsze Umowy i Kontrakty

26 czerwca 2022 r. w Porcie Wojennym w Świnoujściu Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę dotyczącą wytworzenia i dostawy przez OBR CTM S.A. Zintegrowanego Systemu Walki oraz integracji sensorów i efektorów okrętu z Systemem Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki na kolejne trzy niszczyciele min projektu 258 Kormoran II . Dzięki zdobytym na przestrzeni ostatnich lat doświadczeń, jesteśmy pewni sowich kompetencji w tym zakresie.

Nieprzerwanie rozwijamy się również w zakresie systemów łączności. Aktywnie uczestniczymy w programach PILICA, NAREW i WISŁA. Zdobyliśmy nową wiedzę, narzędzia i umiejętności. Zaowocowało to podpisaniem umowy na dostawę przez nas A-Kitów, czyli łącznika sensora i systemu zarządzania walką.

 

 

Targi, Seminaria i Konwenty

Zaznaczyliśmy swoją obecność na najważniejszych targach, konwentach i seminariach. Na XXX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO przyjechaliśmy z naszą radiostacją RKP-8100 zapewniającą wymianę informacji w układzie jawnym i z wykorzystaniem urządzeń ochrony kryptograficznej oraz archiwizację danych transmisji radiowych. To tam Minister zatwierdził umowę na Aparatownię Łączności Cyfrowej-Transmisyjnej, w ramach której OBR CTM S.A. dostarczy 43 radiostacje RKP- 8100.

 

To również w Kielcach obchodziliśmy uroczyste 40-lecie działalności Spółki wspólnie ze znakomitym gronem gości. Było to wydarzenie, jakiego te targi jeszcze nie widziały – jubileusz zdecydowaliśmy się  bowiem uświetnić występem muzycznych naszych pracowników. Na tę okazję przygotowana została również gra przedstawiająca 40 powodów do dumy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni.

Naszych produktów nie zabrakło również na Indo Defence  w Dżakarcie. Prezes Marcin Wiśniewski przedstawił wizję Spółki na prestiżowym XIV Konwencie Morskim zorganizowanym w gmachu Politechniki Gdańskiej. Nasi pracownicy uczestniczyli natomiast w wielu istotnych seminariach na przestrzeni roku.

 

 

CTM w Czasie Wolnym

 

Wielu pracowników CTMu angażuje się również w znaczące projekty poza pracą. Działają dla innych. Co roku wspierają inicjatywę Szlachetnej Paczki oraz lokalne hospicjum. Aktywnie wspierają środowisko naturalne. W tym celu zasadzili ponad 1000 drzew. Nie boją się przeszkód. Drużyna CTMu podjęła wyzwanie ukończenia biegu z przeszkodami Formoza Challenge. Na mecie zameldował się cały skład, który pokonał trasę jako jedna drużyna.

 

 

Rozwój Infrastruktury Badawczej

13 października na terenie naszej spółki otwarty został nowy kompleks laboratoriów badawczych do badań kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marcin Ociepa,  Członek Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Jakub Roszkowski oraz Prezes Zarządu OBR CTM S.A. Marcin Wiśniewski.

Kompleks laboratoryjny OBR CTM S.A. przygotowany jest do testowania zarówno sprzętu wojskowego oraz komercyjnego przez cały rok, a dzięki zwiększonej liczbie stanowisk badawczych czas realizacji zamówień jest znacznie krótszy. Tym samym OBR CTM S.A. w sposób znaczący zwiększył swój potencjał badawczy i otworzył się na nowe wyzwania przyszłości.

 

 

Kurs na 2023

Na przestrzeni ubiegłego roku zebraliśmy wiele wartościowych doświadczeń. Oprócz licznych sukcesów obfitował on również w mnogość wyzwań. Wierzymy, że nasze zmagania zaowocują kolejnymi osiągnięciami w nadchodzących latach. Rok 2022 kończymy z poczuciem dobrego wykonania zadania i z ekscytacją patrzymy w przyszłość. Nie możemy się już doczekać, co przyniesie rok 2023.

Płyniemy dalej rozwijać żagle technologii!