Podsumowanie 2024 roku

Rok 2024 był dla Centrum Techniki Morskiej okresem intensywnego rozwoju, współpracy międzynarodowej oraz zaangażowania w projekty związane z bezpieczeństwem morskim i infrastrukturą krytyczną. Nasze działania skupiły się na innowacjach technologicznych, wymianie wiedzy i wspieraniu młodych talentów, co pozwoliło nam na dalsze umocnienie pozycji lidera w branży. Zanim jednak wkroczymy w rok 2025, warto podsumować mijający…
 
 
W 2024 roku wzięliśmy udział w licznych konferencjach branżowych, podczas których dzieliliśmy się wizją rozwoju polskiej infrastruktury krytycznej z perspektywy przemysłu, a także prezentowaliśmy naszą wiedzę oraz najnowsze osiągnięcia w zarządzaniu informacją i procesem decyzyjnym, wspierając utrzymanie świadomości sytuacyjnej.


 
 
CTM zaprezentował swoje działania i kompetencje w ramach programu NATO „Science for Peace and Security” podczas spotkania grupy na Malcie. Specjaliści z OBR CTM S.A. aktywnie uczestniczyli w panelach dyskusyjnych poświęconych kwestiom bezpieczeństwa żeglugi, ochrony środowiska oraz działalności naukowo-badawczej, koncentrującej się na opracowywaniu nowych rozwiązań i form współpracy między europejskimi podmiotami.

 
 
W czerwcu CTM był gospodarzem drugiej edycji konferencji Digital Baltic, poświęconej wyzwaniom związanym z ochroną Morskiej Infrastruktury Krytycznej. Współorganizatorami wydarzenia były Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Podczas konferencji spotkaliśmy się z ekspertami, decydentami i przedstawicielami krajowych instytucji z regionu Morza Bałtyckiego, aby omówić sposoby wzmocnienia współpracy wobec zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i rosnących zagrożeń.

 
 
W ciągu roku CTM wspierał rozwój młodych talentów i aktywnie współpracował z lokalnymi uczelniami. Zorganizowaliśmy konkurs dla studentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni na najlepszą pracę inżynierską i magisterską, związaną z rozwojem techniki morskiej w Polsce. Konkurs odbył się pod patronatem Prezesa OBR CTM, Marcina Wiśniewskiego.

 
 
Bierzemy udział w projekcie EUROGUARD, wspieranym przez Europejski Fundusz Obronny (EDF). W przedsięwzięciu uczestniczy 27 podmiotów z 10 krajów europejskich, a jego celem jest rozwój modułowych, półautonomicznych okrętów, integrujących zaawansowane systemy zdalnego sterowania, aby sprostać współczesnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa morskiego. CTM pełni rolę lidera w obszarze Secure Communication. Jest to kolejne kluczowe przedsięwzięcie, które w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej doprowadzi do wdrożenia nowoczesnych systemów bezzałogowych, zdolnych do realizacji działań w ramach międzynarodowych operacji morskich.

 
 
Od ponad 12 lat CTM rozwija w ramach projektów międzynarodowych jeden ze swoich kluczowych produktów – trał niekontaktowy. Dynamiczny rozwój technologii i rosnące wymagania sprawiają, że prace nad tym rozwiązaniem są procesem ciągłym. CTM aktywnie doskonali produkt, a dalsze prace będą kontynuowane w ramach trzeciej odsłony projektu EDA Cat. B „MODULAR LIGHTWEIGHT MINESWEEPING – NEXT GENERATION (MLM-NG)”. Celem projektu jest rozwój zdolności trałowania min morskich z wykorzystaniem niekontaktowych systemów trałowych. To kolejny międzynarodowy projekt realizowany przez CTM pod auspicjami Europejskiej Agencji Obrony (EDA).

 
 
W listopadzie mieliśmy przyjemność zorganizować seminarium poświęcone kompatybilności elektromagnetycznej, w ramach współpracy z firmami Würth Elektronik Group i Rohde & Schwarz. Warsztaty były doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz zgłębiania najnowszych technologii. Uczestnicy mogli poznać metodologię badań EMC, zwiedzić nasze laboratoria i wysłuchać inspirujących prezentacji przygotowanych przez ekspertów z branży.

  
Rok zakończyliśmy podpisaniem umowy w ramach programu „Ratownik”. CTM dostarczy na budowany okręt zaawansowane rozwiązania technologiczne, w tym System Dowodzenia Okrętem, Taktyczne Systemy Transmisji Danych, Systemy Obserwacji Podwodnej oraz System Obrony Biernej. W skład konsorcjum wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa (lider), PGZ Stocznia Wojenna oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej.

 
 

2024 rok zamykamy jako czas zdobywania cennych doświadczeń, odkrywania nowych perspektyw i stawiania czoła licznym wyzwaniom. Towarzyszy nam także poczucie dobrze wykonanego zadania, dlatego z ekscytacją patrzymy w przyszłość i nie możemy się doczekać, dokąd poniosą nasze żagle kolejne wiatry…