Kolejne trzy niszczyciele min typu Kormoran II zakontraktowane.

 

Podczas uroczystości Święta Marynarki Wojennej Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na wykonanie i dostarczenie Marynarce Wojennej niszczycieli min typu Kormoran II.

Podpisanie miało miejsce 26 czerwca 2022 r. w Porcie Wojennym w Świnoujściu.

 

Stronami umowy są Skarb Państwa reprezentowany przez Agencję Uzbrojenia oraz Konsorcjum w składzie: Remontowa Shipbuilding S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. oraz PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o.

Kontrakt zakłada dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II w latach 2026-2027, które wejdą w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców z 8. FOW.

 

Marynarka Wojenna RP dysponuje jednym tego typu okrętem, który jest w służbie (601 ORP „Kormoran”), a kolejne dwa zostaną wprowadzone do linii jeszcze w tym roku (602 „Albatros” oraz 603 „Mewa”).

 

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, przeprowadzania innych jednostek przez zagrożone występowaniem min akweny, stawiania min morskich oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Okręty przeznaczone są do działań na Morzu Bałtyckim, Północnym oraz innych akwenach w ramach operacji morskich NATO.

 

To bardzo dobre okręty, jak słyszałem od marynarzy. Cieszę się z tego, że oprócz jednego okrętu, który już jest w służbie, kolejne już niebawem trafią do 8 Flotylli  – poinformował Mariusz Błaszczak. Jak zapowiedział, za kilka tygodni okręt ORP „Albatros” (jeden z przechodzących obecnie testy) trafi do służby; natomiast jesienią do służby wejdzie kolejny – ORP „Mewa” – dodał szef MON.

 

Dziękuję zamawiającemu za zaufanie oraz wiarę w możliwości i potencjał technologiczny polskiego przemysłu. – powiedział Marcin Wiśniewski Prezes Zarządu OBR CTM S.A.