Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2021

Przedstawiciele OBR CTM S.A. uczestniczyli w Targach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, które odbyły się w dniach 6-10.09.2021r.

 

08 września odbyła się sesja dyskusyjna „Zaangażowanie polskiego przemysłu w realizację programu Miecznik – perspektywy współpracy z konsorcjum PGZ – Miecznik”, w której Prezes Zarządu OBR CTM S.A. Marcin Wiśniewski mówił o wsparciu konsorcjum w budowie i opracowaniu dokumentów.

 

Od 20 lat przygotowywaliśmy się do tego zadania. Jest to wyzwanie, któremu nasza spółka z pewnością sprosta. Właśnie skonsumowaliśmy offset związany z systemem walki i integracją uzbrojenia (sensorów i efektorów) na platformie. Dzisiaj naszą główną kompetencją jest tzw. System Engineering i właśnie w tym obszarze wspomagany konsorcjum w realizacji Projektu Miecznik. – powiedział Prezes OBR CTM S.A. Marcin Wiśniewski.

 

W panelu dyskusyjnym wzięli udział przedstawiciele konsorcjum programu Miecznik: Cezary Cierzan, Dyrektor Programu Miecznik PGZ S.A., Paweł Lulewicz, Prezes Zarządu PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Marcin Ryngwelski, Prezes Zarządu RSB S.A.

 

8 września 2021r. odbyło się również seminarium podsumowujące europejski projekt „OCEAN2020”. Było ono skupione na zakończonym w sierpniu 2021 ćwiczeniu morskim, na Morzu Bałtyckim, związanym z pokazem szerokiej gamy systemów bezzałogowych. Jego celem było zapewnienie możliwości integracji i współdziałania krajów europejskich, w prowadzeniu połączonych morskich operacji wojskowych. Pokaz ten stanowił kolejny ważny kamień milowy tego międzynarodowego przedsięwzięcia, w którym od samego początku brał udział polski uczestnik programu – Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.

 

Ośrodek został zaproszony do udziału w programie, dzięki swojemu doświadczeniu zebranemu w ramach projektowania systemów dowodzenia, a także dzięki stałemu zainteresowaniu poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze. Nasz udział w nim należy odbierać w wielu aspektach, albowiem rezultaty prac osiągnięte w ramach programu umożliwią budowanie wspólnego w Unii Europejskiej kierunku rozwoju systemów odpowiedzialnych, za tworzenie świadomości sytuacyjnej i wczesnego identyfikowania zagrożeń. Dodatkowo w przypadku OBR CTM S.A. znajdą one zastosowanie w procesie projektowania przyszłych systemów walki, wysoce nasyconych technologią i informacją – podsumował Tomasz Bajer kierownik projektu OCEAN 2020 – OBR CTM S.A.

 

Podczas targów MSPO Prezes Zarządu Marcin Wiśniewski odebrał z rąk Dyrektor Centrum Certyfikacji Jakości dr inż. Joanny Jasińskiej Złoty Certyfikat Jakości w zakresie kreowania jakości i budowania potencjału przemysłu zbrojeniowego i obronnego RP.

 

9 września uczestniczyliśmy w konferencji: Wojsko-Nauka-Przemysł, a konkretniej w panelu II dot. polskiego przemysłu obronnego i nauki oraz współpracy na rzecz rozwoju. O doświadczeniu w realizacji projektów OBR CTM S.A. z uczelniami wyższymi, a także o perspektywach i potencjale współpracy mówił Dyrektor Produkcji i Rozwoju w OBR CTM S.A. dr inż. Rafał Namiotko.