Piąty okręt typu Kormoran II w budowie

Dzisiaj w Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość palenia blach kolejnego z serii niszczyciela min projektu 258 Kormoran II.

 

Piąta z serii jednostka, przyszła ORP RYBITWA (605) przeznaczona jest dla 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

OBR CTM S.A. w ramach umowy odpowiada za integrację Systemu Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki. Jest wytwórcą i dostawcą Zintegrowanego Systemu Walki, w tym: Okrętowego Systemu Zarządzania Walką SCOT, Systemu Obrony Biernej, Systemu Obserwacji Podwodnej oraz ładunków wybuchowych do niszczenia min morskich „Toczek”.

 

 

Podczas uroczystości dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, Sławomir Cichocki, odczytał list od wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława KosiniakaKamysza:

 

„Nowoczesna Marynarka Wojenna, zdolna do realizacji różnego typu zadań zarówno w razie pokoju, kryzysu, jak i wojny, jest niezbędna dla zapewnienia tego bezpieczeństwa. Budowane w polskiej stoczni niszczyciele min typu Kormoran II to nowoczesne jednostki, specjalizujące się w wąskim, ale kluczowym aspekcie działań morskich. Okręt, którego budowa symbolicznie się dziś rozpoczyna jest piątym z serii, to udany projekt, który ma dużą wartość dla naszej floty. Powstanie tej serii okrętów jest wyrazem zdolności współpracy między Siłami Zbrojnymi, a polskim przemysłem stoczniowym oraz dowodem potencjału tego przemysłu. Marynarka Wojenna RP otrzyma jednostki gotowe na wyzwania dwudziestego pierwszego wieku. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w rozbudowę naszej Marynarki Wojennej i życzę wytrwałości w dalszych działaniach na rzecz wzmacniania obronności Polski.”

 

 

Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl