Położenie stępki piątego niszczyciela min typu Kormoran

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku położono wczoraj stępkę piątego z serii niszczycieli min projektu 258 Kormoran II. Okręt zostanie wcielony do 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża bazującego w Świnoujściu i przyjmie nazwę ORP Rybitwa. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych i Wojska Polskiego, w tym Agencji Uzbrojenia, Marynarki Wojennej, a także polskiej administracji morskiej i uczelni.

 

 

 

Okręty typu Kormoran II są rezultatem współpracy Remontowa Shipbuilding S.A., PGZ Stocznia Wojenna oraz Ośrodka Badawczo Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A.

 

OBR CTM S.A. wyposaży okręt m. in. w System Zarządzania Walką SCOT, Sonar SHL 101/TM,
System Obrony Biernej oraz przeprowadzi integrację wszystkich systemów okrętowych – tak jak na pozostałych trzech okrętach tego typu, które służą już w MW RP.

„To wyjątkowe okręty obrony przeciwminowej, które potwierdziły swoją wartość nie tylko na Bałtyku, ale również Morzu Północnym, działając w stałych zespołach przeciwminowych i pokazując swojej ogromne możliwości. To bardzo udane okręty, co również podkreślają nasi sojusznicy w NATO” – mówił kontradmirał Włodzimierz Kułagin, Szef Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

 

 

 

Zdjęcia: Sławomir Lewandowski – PortalMorski.pl