Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) w Gdyni przeprowadził przegląd serwisowy i modernizację do aktualnych wymogów Systemu Ochrony Katodowej (SOK), na okręcie dowodzenia siłami przeciwminowymi ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. System opracowany przez gdyńską Spółkę jest przeznaczony do zabezpieczania kadłuba i zespołów napędowych okrętu przed działaniem korozji elektrochemicznej oraz do minimalizacji jego pola elektrycznego. Podstawowa wersja systemu została dostarczona na okręt blisko dwie dekady temu.
Przegląd serwisowy SOK jest efektem umowy podpisanej w zeszłym roku pomiędzy PGZ Stocznią Wojenną Sp. z o. o., a OBR CTM S.A. Zmodernizowany system działa w dwóch trybach: ochrony katodowej zabezpieczającej kadłub okrętu i elementy jego zespołu napędowego przed skutkami korozji oraz minimalizacji pola elektrycznego kształtującej i obniżającej pole elektryczne wytwarzane przez okręt. Dostarczone rozwiązanie składa się ze stacji wielosektorowej ochrony katodowej, elektrod kontrolno-sterujących oraz anod polaryzacyjnych. System SOK pracuje w trybie automatycznym (z możliwością sterowania ręcznego).
Opracowany przez OBR CTM S.A. system SOK dostarczany jest na wszystkie jednostki morskie jako samoistny system, bądź jako element kompleksowego systemu obrony biernej. Wówczas zadaniem Systemu Obrony Biernej jest monitorowanie i minimalizacja podwodnych – w tym magnetycznej i elektrycznej oraz nawodnych – w tym cieplnej, sygnatur okrętu.
– „Nasza Spółka przywiązuje bardzo dużą wagę do świadczenia profesjonalnego serwisu, zapewniającego obsługę pogwarancyjną naszych produktów oraz produktów naszych partnerów. Realizacja prac w tym obszarze odbywa się na wszystkich poziomach obsługi technicznej napraw, modyfikacji, modernizacji oraz specjalistycznych szkoleń. Posiadamy wykwalifikowaną, doświadczoną i kompetentną kadrę inżynierską, która świadczy usługi zarówno w siedzibie klienta jak i w serwisie producenta.” – stwierdził Prezes Zarządu OBR CTM S.A. Marcin Wiśniewski.
***
Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek: zakłady produkcyjne, serwisowe i ośrodki badawcze. Powstała w 2013 roku, w wyniku rozpoczęcia procesu konsolidacji krajowego przemysłu obronnego. Obecnie Grupa zatrudnia ponad 18 tysięcy pracowników i osiąga ponad 5,5 mld złotych rocznego przychodu. PGZ jest producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze, pełniąc rolę głównego partnera w programach modernizacyjnych polskiej armii.