40 lat minęło …

„Uchwała Rady Ministrów nr 52/82, z dnia 6 marca 1982 roku powołała Centrum Techniki Morskiej i określiła zasady gospodarki finansowej.”
 
To pierwszy akt prawny stojący u podstaw powołania oraz funkcjonowania obecnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. Od tej pory Ośrodek pełni ważną rolę w realizacji projektów modernizacji Sił Zbrojnych RP, zarówno dla Marynarki Wojennej, jak i innych rodzajów wojsk. Ponadto, CTM uczestniczy w projektach organizacji międzynarodowych, jak NATO czy Europejska Agencja Obrony.
 
Rocznica 40-lecia powołania Ośrodka do życia jest momentem refleksji nad dokonaniami, sukcesami, ale też wyzwaniami, jakie pojawiały się w trakcie współpracy z naszymi partnerami biznesowymi. To także czas przygotowań do nowych realizacji, nowych projektów i nowych zadań, z którymi wiążemy wielkie nadzieje na przyszłość.
 
Naszą wizją jest bycie wiodącym, krajowym dostawcą innowacyjnych systemów w obszarze bezpieczeństwa Państwa. Portfolio produktowe, a w szczególności produkty takie, jak radiostacja RKP-8100, czy Okrętowy System Zarządzania Walką SCOT wpisują się w tę wizję. Nasze systemy łączności znajdą zastosowanie w programach modernizacji Sił Zbrojnych RP, a SCOT służy Marynarce Wojennej RP na okrętach typu „Kormoran II”. Rozwiązania do walki przeciwminowej dostarczane przez CTM wykorzystywane są nie tylko przez MW RP, stanowią także wyposażenie okrętów innych krajów członkowskich NATO.
 
Tworzymy kompleksowe rozwiązania z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej, tj. portów, kotwicowisk, farm wiatrowych czy rurociągów przesyłowych, które integrują sensory z efektorami oraz umożliwiają podjęcie decyzji w momencie nieuprawnionego wtargnięcia na chroniony obszar. Nowoczesne laboratoria badawcze CTM wyposażone w stanowiska do badań elektromagnetycznych, środowiskowych i wibroakustycznych. Stanowią ważny filar zapewniania wysokiej jakości rozwiązań technologicznych, a jednocześnie umożliwiają budowanie i wzmacnianie odporności produktów na zakłócenia elektromagnetyczne, co ma znaczenie w przypadku działań nieprzyjaciela prowadzonych w ramach walki elektronicznej.
 
Z dumą i pełni optymizmu rozpoczynamy kolejne 40-lecie działalności.